Fani zdrowego trybu życia stosują ostropest mielony bardzo chętnie. Roślina ta zawiera wiele cennych składników i olejki eteryczne, działa korzystnie na wątrobę, jest naturalnym antyoksydantem. Czy warto ją stosować? Zdecydowanie tak. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego i kiedy warto postawić na ostropest mielony.

Ostropest mielony – na co pomaga?

Ostropest mielony pomaga na wiele dolegliwości. Zdecydowanie jest to produkt, który warto polecić każdemu, kto chce cieszyć się lepszym zdrowiem i zadbać o dobrą formę na co dzień. Jeśli chodzi o właściwości ostropestu mielonego, wśród najważniejszych warto wymienić takie jak:

  • Działanie antyoksydacyjne
  • Właściwości przeciwzapalne
  • Działanie rozkurczowe
  • Ostropest zapobiega marskości wątroby, regeneruje jej komórki
  • Obniżanie poziomu „złego” cholesterolu we krwi 
  • Właściwości żółciopędne
  • Właściwości żółciotwórcze. 

Ostropest mielony zawiera cenne olejki eteryczne, olej bogaty w kwas linolowy, oleinowy i palmitynowy. Produkt ten to także źródło witaminy E i ważnych steroli roślinnych. Składniki zawarte w ostropeście wspomagają trawienie, wykazują działanie kardioprotekcyjne i antyoksydacyjne. Warto stosować ostropest plamisty regularnie, aby poprawić funkcjonowanie swojego organizmu. Dużą zaletą ostropestu mielonego jest to, że można stosować go na wiele sposobów, a więc każdy znajdzie swój ulubiony. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnym akapicie artykułu.

Ostropest mielony – jak go stosować?

Ostropest mielony można stosować na różne sposoby. Fanom prostych rozwiązań można polecić zalanie mielonych ziaren gorącą wodą, przykrycie tej mikstury i odczekanie około 20 minut. Po upływie tego czasu należy wypić napar z ostropestu. Produkt można bez obaw dodać także do dań i deserów. Dobrze zmielony i dodany w odpowiedniej ilości nie wpłynie negatywnie na ich smak. Ostropest mielony możesz dodać na przykład do sałatki lub surówki albo potraktować jako posypkę na kanapkę. Jeśli lubisz smaczne, a jednocześnie zdrowe desery, ostropest mielony sprawdzi się dobrze jako dodatek. Możesz wsypać go na przykład do jogurtu lub kefiru i dodać ulubione owoce, lub orzechy. Taki deser doda Ci energii, a dodatkowo wpłynie korzystnie na nastrój i zdrowie.

Warto pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do podjęcia kuracji ostropestem plamistym. Nie powinny stosować go kobiety w ciąży i matki karmiące piersią, osoby w podeszłym wieku i dzieci do ukończenia 12 roku życia. Jeśli nie masz pewności, czy ostropest jest dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.