Stan zapalny to coś, czego zdecydowanie warto unikać. Świadczy on o tym, że organizm boryka się z infekcją. Trzeba mieć świadomość, że przewlekły stan zapalny prowadzi do wielu chorób. Jak go unikać? Warto zadbać o odpowiednie żywienie. Poniżej znajdziesz kilka informacji o diecie przeciwzapalnej, które warto znać.

Dieta przeciwzapalna – to powinno się w niej znaleźć

Dobra dieta przeciwzapalna to taka, która jest bogata w naturalne produkty wpływające korzystnie na odporność organizmu. Warto postawić na superfoods, a więc produkty naturalne i nieprzetworzone, bogate w najważniejsze składniki odżywcze. Pamiętaj, że zdrowa dieta sprawdzi się dużo lepiej niż suplementacja bez nadzoru lekarza. Jeśli chcesz stosować dietę przeciwzapalną, w Twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty takie jak:

  • Olej z wiesiołka – bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin E i F, minerałów takich jak wapń, magnez, cynk oraz selen. Olej z wiesiołka sprawdza się bardzo dobrze jako dodatek do surówek i sałatek.
  • Jabłka – zawierają witaminę C oraz E, a także witaminy z grupy B. Jabłka to także cenne źródło błonnika pokarmowego, antyoksydantów, fosforu, magnezu, żelaza, siarki.
  • Czarna porzeczka – bogactwo witaminy B1, B2, B6, K oraz PP. Porzeczki to także źródło sodu, magnezu, żelaza, kwasu foliowego i beta-karotenu.
  • Nasiona roślin strączkowych – soczewica, ciecierzyca czy fasola to produkty, które powinno spożywać się regularnie. Nasiona roślin strączkowych to bogactwo błonnika, kwasu foliowego, białka, magnezu oraz potasu.

Jest wiele produktów, które warto spożywać na diecie przeciwzapalnej. Dzięki tej różnorodności bez problemu zadbasz o to, aby dieta była zdrowa, a jednocześnie po prostu smaczna.

Dieta przeciwzapalna – ważne zasady

Istnieje kilka ważnych zasad, które warto poznać i stosować na diecie przeciwzapalnej:

  1. Należy wyeliminować lub znacznie ograniczyć spożywanie słodzonych napojów, białego pieczywa, słodyczy ze sklepowej półki, wysoko przetworzonego mięsa, alkoholu wysokoprocentowego, a także kwasów tłuszczowych trans.
  2. W diecie przeciwzapalnej mile widziane są przede wszystkim warzywa i owoce, ziarna, nasiona roślin strączkowych, ryby i owoce morza, zdrowe tłuszcze, produkty sojowe, zioła i przyprawy, herbata zielona i biała.
  3. Rozkład energii powinien wyglądać tak: 40-50% z węglowodanów, 20-30% energii z białka, 30% z tłuszczu.
  4. W diecie przeciwzapalnej trzeba zadbać o odpowiednią podaż błonnika.

Umiejętnie prowadzona dieta to klucz do sukcesu. Warto pamiętać też o nawodnieniu, regularnej dawce ruchu, co ważne znaczenie ma też odpoczynek. Jeśli pomimo zdrowego stylu życia odczuwasz niepokojące objawy takie jak zmęczenie, problemy ze snem, drażliwość, zgłoś się do lekarza rodzinnego.